23 januára 2013

Richard Bachman (Stephen King) | Dlouhý pochod

Kniha Dlouhý pochod (v origináli The Long Walk) je ďašlou zvrátenou reality show z pera Stephena Kinga. Autor nám v tejto knihe píše o pochode krajinou, avšak nie len tak hocijakým pochodom, krutým a krvavým pochodom.


Vrcholem televizní zábavy bude taková soutěž, při níž prohrávající přijde o život.
Chuck Barris


Bolo vyžrebovaných sto chlapcov (+ 100 náhradníkov), aby sa mohli zúčastniť súťaže a vyhrať Cenu. A ako sa súťaží? Jednoduché. Stačí iba ísť. Pravidla sú jednoduché: nesmieš vyjsť z trasy, nesmieš spomaliť pod určitú rýchlosť a už vôbec nie zastať. Ak porušíš pravidlo, dostaneš upozornenie, po troch upozorneniach môže vaša mozgová hmota spolu s úlomkami lebky letieť vzduchom. Každú hodinu sa vynuluje jedno upozornenie. Vojaci, ktorí dohliadajú na súťažiacich, sú nekompromisní.
Áno, áno, musí zomrieť deväťdesiatdeväť chlapcov do osemnásť rokov. Bližšie popisovaných úmrtí bolo iba okolo desať, takže čitateľ nemusí čítať o takmer sto zabití, čo je veľmi dobré, lebo tie zabitia boli fakt brutálne, ale to je proste Richard Bachman.
Dej je písaný v tretej osobe, ale autor sa zameriava na Raya Garratyho (alebo Číslo 47) a na jeho partiu chlapcov, s ktorými sa stihol skamarátiť. Ray je celkom príjemná postava, takže si ho čítatelia hneď obľúbia a držia mu palce, aby vyhral práve on.   Veľa ľudí hovorí, že kniha je predvídateľná. Keby nebolo Wikipédie (ach, aké som mal nervy), tak by som si možno ani nevedel tipnuť víťaza, ale ja nikdy nepredvídam konce. To záleží len na tom, kto to bude čítať, či si bude dávať pozor na detaily, či si bude dávať dokopy súvislosti, alebo nie. Myslím, že kniha ani nebola taká predvídavá, ako sa o nej hovorí.
Na začiatku som uvažoval ako sa môže stať, že sa do súťaži, kde je smrť takmer istá, prihlási niekoľko stoviek chlapcov. Veď to je úplne šialené. Richard Bachman, resp. S. King, nám v knihe trochu poodhalí rozhodnutia chlapcov prihlásiť sa a všetci sa zhodli na jednom: nevedia prečo sa vlastne prihlásili. Neobmedzená ľubovoľná cena je síce lákavá, ale šanca na výhru je fakt nízka.
Stephen King hovorí o svojom pseudonymu Richarda Bachmana, že je to jeho druhá časť, ktorá je vhodná na škaredé a upršané dni. Okrem toho je Bachman drsnejšia a zvrátenejšia časť Kinga. Takže zvrátenosti a drsnosti máte v tejto knihe až-až. Kniha má takmer tristo stránok a stránky, ktoré vás možno budú nudiť sú naozaj iba v minimálnom počte. Odporúčam. Príjemnú zábavu! 8/10

2 komentáre:

  1. O knize jsem slyšela a myslím si, že je naprosto úžasná! :) Už se nemůžu dočkat až si ji přečtu :))

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Verím, že ti tá kniha zanechá rovnaké dojmy aj po prečítaní :) Naozaj stojí za to :)

      Odstrániť